Uudised


2021. aasta reisiinfo

Pakri saared ootavad! Viime ka sel hooajal teie grupi Pakri saartele, jooksvalt lisanduvad meie plaanilised reisid neile, kes soovivad tulla üksi või väiksema seltskonnaga.

Üle vee viime kiire, kõvapõhjalise pontoonidega kaatriga, tuntud kui RIB-tüüpi alus. Pea igas grupis on ülekaalus inimesed, kes sooviksid päeva lõpus veel natuke aega sellega sõitu nautida!

Meie giidid jagavad asjatundlikku, aastatega kogunenud infot saarte kohta. Oleme kursis looduse, ajaloo ja tänapäevaga. Palju teadmisi on kogutud suulistel kohtumistel ning on unikaalsed. Giid tuleks tellida ette võimalikult vara ning palume arvestada, et giid on ühel päeval ühe grupiga.

Oma klientidele jagame enne reisi matkakaardi, kus on peal nii liikumisrajad kui ka valik vaatamisväärsusi. Giidita liikuvaid gruppidel aitame reisi planeerida igas aspektis. Võta ühendust juba esmase planeerimise faasis!

Pakri saarte traktoriekskursioone pakume vähemalt kolmepäevase etteteatmisega ning saame need kinnitada, kui traktor on vaba. Söögi võtame kaasa mandrilt ning sellega seoses saame suppi pakkuda ainult traktoriekskursioonidel. Jalgsiretkedele saame kaasa erinevaid suupisteid ning need jagatakse inimestele Kurkses kätte.

Pakri saartele mineku info ja hinnakirja leiate meie infolehelt “Tule Pakri saartele!”

Tutvu ka rändrahnude lehega.

Pakri saartel on hiliskevadel õitsemas palju piibelehti.
Pakri saartel on hiliskevadel õitsemas palju piibelehti.

2020. hooaja info

Pakri saared ootavad! Oleme valmis teie grupi soovitud ajal Kurkse sadamast Pakri saartele viima. Plaanilisi reise me sel hooajal ei tee, et vältida võõraste inimeste lähikontakte.

Ülevedu teostame RIB-tüüpi kiirpaadiga, millega sõit on omaette elamus ja möödub enamike jaoks liigagi kiiresti! Pea kõik meiega sõitnud on kogenud seda tüüpi paadisõitu esmakordselt ning silmad särama saanud.

Lisaks üleveole kiirpaadiga Arabella on meil ka kõige pädevamad Pakri saarte giidid. Teadmised on kogunenud aastatega ning kogu seda infot ei ole võimalik kusagilt kompaktselt kätte saadagi, päris paljut ei ole internetis. Ka on väga oluline aastatepikkune kohapealne kogemus, mis aitab kursis olla nii viimaste muutustega kui näiteks teadmisega, mida mingil ajal looduses näha saab, sõltuvalt saarte eripäradest. Meie jagatud info on õige ja ajakohane.

Kõigile meie klientidele jagame lisaks teadmistele ka matkakaardi vaatamisväärsustega. Gruppidele, kes giidi ei soovi, anname eelnevalt ka suulist või kirjalikku abi marsruudi planeerimise ja vaatamisväärsuste osas.

Saarel pakutavate lisateenuste nimekiri on sel hooaja lühike seoses muutustega koostööpartneri tegevuses. Vähemalt kolme ööpäevase ettetellimisega saame pakkuda traktoriekskursioone (kui traktor vaba on) ning sooja toitu pakume ainult traktoriekskursioonidel algusega paadi randumiskohast. Suupistete osas saame teha erinevaid pakkumisi.

Pakri saartele mineku info ja hinnakirja leiate meie infolehelt “Tule Pakri saartele!”

Väike-Pakri sild


2019. aasta hooaja info

Pakri saartele saab ka 2019. aastal mugavalt meie kiirpaadiga. Sõidame külastajatele sobival ajal ja sobivasse kohta. Pakume kvaliteetset reisijuhi teenust; kui aga soovite omal käel saart avastada, anname kaasa saarte matkakaardi ning jagame infot ja soovitusi. Nii saate oma külastust mugavamalt planeerida ning jõuate just nendesse kohtadesse, mis teie seltskonnale huvi pakuvad.
Oleme Pakri saartele külastajaid viinud juba üle kümne aasta, seikleme saartel nii koos turistidega kui ise ja oleme kursis sseal toimuvaga – nii on meil alati olemas ülevaade teede ja objektide olukorrast.

Käesoleva aasta hinnakirja leiate meie külastusinfo lehelt: hinnakiri 2019.

Piletiga reisid Pakri saartele on populaarsed, sest ei eelda paaditäie inimeste kokkusaamist. Ka nende reiside puhul jagame eelnevalt saarte kohta infot ja anname kaardid. Täpsemalt saab lugeda külastusinfo lehelt: plaanilised reisid 2019.

Meiega saad lihtsalt kontakti läbi broneerimisvormi, mille abil võib ka lihtsalt infopäringu saata.

Grupp külalisi Väike-Pakri kabelit uudistamas


Talgud Suur-Pakri Suurkülas

Talgud Suur-Pakri Suurkülas toimuvad juba kolmandat kevadet. Töö käigus puhastame taluhoove ja ajaloolisi teid suurtest puudest ja võsast, mis vanu müüre aja jooksul lammutama kipuvad. See tegevus aitab külastruktuuri ka tulevastele põlvedele säilitada. Sellisel kujul rootsipärasid külasid ei ole meie väikesaartel üldiselt säilinud.
Kahe eelmise aastaga on tehtud juba päris suur hulk tööd, mis on ka keset suve silmaga näha, kuid veel rohkem on teha.
Kuna tegu on Natura 2000 alaga, toimuvad talgud juba aprilli lõpus, sest maikuust on lindude pesitsemise tõttu osad tööd saartel piiratud.
Kui ilm soosib, toimetame kahel päeval ning laupäeva õhtul peame varajast Valborgi.
Täpsema info talgute kohta leiab meie Facebooki lehelt.


Piletiga reisid 2018. aastal

Piletiga reisid Pakri saartele on 2018. aastal plaanis neljal korral. Sõidud toimuvad Kurkse sadamast Väike-Pakrile. Kõikidel päevadel viime üle kuni 22 inimest (kaks paaditäit).

Piletiga reiside hind sel hooajal on 27 eurot koht, sõltumata vanusest. Jalgrattaid me täis paati ei mahuta ning iga ratta eest tuleb maksta vastavalt sellele, mitu inimest seetõttu vähem paati mahub.

Reisid toimuvad:
02. juunil;
01. juulil;
21. juulil;
26. augustil.

Täpsema info ja broneerimistingimused ning -vormi leiad meie külastuslehel.

Muul ajal sõidame üle vastavalt tellimustele ikka paaditäie hinnaga. Kui plaanilise reisi ajaks koguneb sõpruskond, kus on 8 või enam inimest, on mugavam tellida oma ülevedu.
Kohtumiseni suvel!


Plaanilised reisid 2017. aasta suvel

Ka sel suvel toimuvad plaanilised reisid Kurkse sadamast Väike-Pakri saarele.

Plaanilised reisid on sõidud, kuhu müüme pileteid ja mis võimaldavad Pakri saari külastada ka väiksematel seltskondadel ja üksinda. Plaanilised reisid on ühepäevased ning saartel viibimise aeg on ca 7 tundi. Enne reisi viime kurssi radadega ja anname infot saarte kohta.

Sel aastal toimuvad plaanilised reisid Kurkse sadamast Väike-Pakrile 03. ja 18. juunil, 01. ja 30. juulil ning 19. augustil.
Kiirpaat Arabella väljub Kurkse sadamast kell 10.00 ja tagasi Väike-Pakrilt kell 17.30. Sõit kestab umbes 15 minutit. Pileti hind on 27 eurot, sõltumata reisija vanusest, ja pileteid müüakse eelregistreerimisega. Registreeruda ja reisitingimustega tutvuda saab meie veebilehel.
Hind sisaldab ülevedu Kurksest Väike-Pakrile ja tagasi, paberil saarte kaarti ning juhtnööride jagamist Kurkse sadamas.
Kõik muud teenused on lisatasu eest.

Tuletame meelde, et Kurkse sadamasse ei käi ühistransporti.

Herefordi veis Väike-Pakril


Nõmmnelgi uuringud Pakri saartel

Eile uurisid Tartu Ülikooli teadurid Pakri saartel nõmmnelki.

Ökoloogia ja maateaduste instituudi teadurid Silvia Pihu ja Illi Tarmu uurisid nõmmnelgi levikut Pakri saartel ja võeti geneetilisi proove. Ka on uurimustöö üheks teemaks kasvukoha mõju taimedele.
Teadlased leidsid mitmeid seni kaardistamata nõmmnelgi kasvukohti ning olid õhtuks siiralt üllatunud. Nende sõnade järgi ei ole nad nii palju nõmmnelki veel kusagil mujal kohanud.
Ootame huviga uurimustöö täpsemaid tulemusi.

Nõmmnelk Suur-Pakril

Nõmmnelk Suur-Pakril (Dianthus Arenarius), vasakul nõmmeliivatee (Thymus Serpyllum)


Talgud Suur-Pakri Suurkülas

Laupäeval, 30. aprillil, kogunes umbes paarkümmend inimest talgutele Suur-Pakri Suurkülas, et anda oma panus rannarootsi kultuuripärandi säilitamisse.

Talgute eesmärgiks oli piirata taimede, eriti puude ja põõsaste kasvu Suur-Pakri Suurküla varemete läheduses. Kuna taimkate on saanud seal aastakümneid vabalt vohada, on suured puud ning võsa hakanud ohustama paekivist varemete säilimist.

Talgutel võeti maha surnud puid, raiuti võsa ning avati vaated mitmesse taluhoovi. Selle käigus tähistati ja piirati ka 11 kaevukohta.
Suur-Pakri Suurküla on Pakri saarte küladest kõige terviklikuma varemepargiga, seal on üsna heas korras erinevate hoonete seinu. Külas on mitmeid korralikult säilinud kaeve, keldreid ja traditsioonilisi väljaspool maja asuvaid korstnaid, samuti on olemas mitmed vanad külateed. Paljudel majadel ja korstnatel on ka ehitamisaegsed dateeringud 19. sajandist.
Tegu on kahtlemata ühe rannarootsi kultuuripärandi unikaalse pärliga.

Ürituse korraldasid OÜ Pakri Tarvas, MTÜ Pakri Saarte Kogukond ja Pakri Saarte Arenduse SA.

[foogallery id=”756″]


Meie lehele lisandus looduspiltide galerii

Pakri saarte loodus on suhteliselt väikese pindala kiuste väga-väga rikkalik. Tegime teoks juba ammu meeltes mõlkunud mõtte, et saarte loodus vajab suuremat tähelepanu. Seega tegimegi algust liike tutvustava galeriiga.
Muidugi ei saa seal iial olema ei kõiki taimi, samblikke ega elusolendeid, keda-mida Pakri saartel leida võib. Aga mingi ülevaate peaks aastate jooksul siiski saama.
Hea meelega avaldame ka meie külastajate saadetud pilte, mis on Pakritel leiduvatest liikidest tehtud.
Loomulikult jätkame ka looduspiltide avaldamist meie Facebooki galeriides.

Pöialpoiss (Regulus regulus)

Pöialpoiss (Regulus regulus)


Uusi teadmisi omandamas

Eelmise nädala laupäeval oli Harjumaa Muuseumis tore võimalus tutvuda Väike-Pakri Väikekülas Püha Olavi kabeli kunagisel asemel tehtud ehitusarheoloogilise uuringu tulemustega. Väike-Pakri abikirikut ehk kabelit uuriti 2014. aasta suvel Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli koostöös. Tööde üks juhendajaid oli Villu Kadakas, kes andiski ülevaate nii töö käigust kui tulemustest.
Uuringute tulemusel loodeti eelkõige teada saada, kui vana oli hävinud kirikuhoone, mis ajast on kabel asunud sama koha peal ning kus asus altarikivi enne, kui see põrandakiviks paigutati. Nagu selgus, siis päris täpseid vastuseid ei saadud ühelegi nendest küsimustest. Küll aga sai kinnitust, et kabel on mingil ajal suuremaks ehitatud ning algselt puudus (kivist) torn. Mündileiud viitavad, et ilmselt asus kabel samal kohal juba hiljemalt 18.-ndal sajandil. Altarikivi täpne päritolu pole siiani teada, samuti selle saarele sattumise aeg.
Tänu sellele ülevaatele on meil nüüd Väike-Pakri kabeli kohta uusi ajaloolisi fakte, mida ekskursioonidel huvi korral rääkida saame.

Väike-Pakri kirik, ca 1930ndad
Pildil Väike-Pakri Püha Olavi kabel, arvatavasti 1930ndatel aastatel. Pildi allikas: Rootsi Hariduse Selts

Eile toimus Meremuuseumis rannafoorum, kus aastasadu Lääne-Eestis elanud rannarootslastest ja nende hääbuvast kultuuripärandist. Esinejaks oli Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.
Tore oli näha päris mitut tuttavat Pakritega vähem või rohkem seotud inimest. Saal oli meie üllatuseks päris täis.
Kuna Ülo Kalm on rannarootsi aladel tegutsenud aastakümneid, on tema teadmised eriti Noarootsi kandi kohta väga mitmekesised ja rikkalikud. Muidugi, nii laia teema raames on piiratud aja jooksul võimatu anda põhjalikku ülevaadet kõigist Eesti endisest rannarootsi aladest, seega oli teatav fookus oluline. Kuid isegi selliste piirangutega oli vähem või rohkem juttu kõigist piirkondadest, kus rootslased omal ajal elasid.
Huvitav ja inspireeriv oli videolõik talgutest Ruhnul. Ning kuigi Pakritest kuigi palju juttu ei olnud, saime ka merefoorumilt mõnegi fakti, mida ekskursioonidel edastada.